Skip to content

532 Greenway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1938

Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block281
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,719
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
31%
Improvement Value:$139,000
69%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,695+6.6%
2024$7,218+5.6%
2023$6,838+1.5%
2022$6,737+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938