Skip to content

523 Latona Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1964

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 29, 2004

Property Information

Block281
Lot84.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SM 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
34%
Improvement Value:$115,400
66%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,875+6.4%
2024$6,462+5.4%
2023$6,134+1.4%
2022$6,046+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4951, Page 175

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4714, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1964