Skip to content

210 Pingree AveTrenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 1993

Property Information

Block288
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
28%
Improvement Value:$172,300
72%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,404+6.4%
2024$8,840+5.4%
2023$8,390+1.4%
2022$8,270+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940