Skip to content

506 Parkway AveTrenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block288
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,820
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
27%
Improvement Value:$152,700
73%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,192+6.4%
2024$7,701+5.4%
2023$7,309+1.4%
2022$7,205+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 3846, Page 162

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 2833, Page 253

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900