Skip to content

203 Dryden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block28
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage600
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
70%
Improvement Value:$13,400
30%
Total Assessment$45,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,786+6.4%
2024$1,678+5.4%
2023$1,593+1.4%
2022$1,570+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 6183, Page 714Recorded11/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920