Skip to content

1852 N Olden Ave ExtTrenton, NJ 08638

Built 2005
Commercial

Last Sale Price
$2,825,000
Last Sale Date
Mar 29, 2011

Property Information

Block295
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
DescriptionCHASE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,142
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
38%
Improvement Value:$1,123,300
62%
Total Assessment$1,823,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,710+6.4%
2024$67,407+5.4%
2023$63,980+1.4%
2022$63,068+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$2,825,000
DeedBook 6102, Page 545

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 5199, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 2005