Skip to content

307 Berwyn Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block308
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,540
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$139,200
76%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+10.7%
2024$6,544+1.2%
2023$6,464+1.4%
2022$6,371+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 6369, Page 1243Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$110,900
DeedBook 2852, Page 140

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930