Skip to content

144 New Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$185,900
Last Sale Date
Jul 16, 2008

Property Information

Block75
Lot376
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,566
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
33%
Improvement Value:$105,000
67%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,124+6.4%
2024$5,756+5.4%
2023$5,464+1.4%
2022$5,386+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$185,900
DeedBook 5913, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4719, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1940