Skip to content

597 Parkway AveTrenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 17, 1995

Property Information

Block309
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,005
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
24%
Improvement Value:$129,800
76%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+6.4%
2024$6,314+5.4%
2023$5,993+1.4%
2022$5,908+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2713, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928