Skip to content

309 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block306
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,725
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
35%
Improvement Value:$76,000
65%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+6.4%
2024$4,322+5.4%
2023$4,102+1.4%
2022$4,044+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$68,000
Sq Ft1,725DeedBook 6388, Page 1218Recorded11/25/2019

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 4396, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1918