Skip to content

331 Concord Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$900
Last Sale Date
Aug 15, 1991

Property Information

Block312
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,308
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
35%
Improvement Value:$79,000
65%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,759+6.4%
2024$4,473+5.4%
2023$4,246+1.4%
2022$4,185+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$900
DeedBook 2575, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1930