Skip to content

401 Latona Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block314
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,506
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
32%
Improvement Value:$98,900
68%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,762+6.4%
2024$5,416+5.4%
2023$5,141+1.4%
2022$5,067+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,506DeedBook 6475, Page 6Recorded2/10/2022

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 5912, Page 137

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5655, Page 117

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3015, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1955