Skip to content

419 Greenway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Date
Nov 20, 2019

Property Information

Block315
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,838
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
26%
Improvement Value:$133,400
74%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,091+6.4%
2024$6,666+5.4%
2023$6,327+1.4%
2022$6,237+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6389, Page 1097

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2754, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1940