Skip to content

399 Greenway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block316
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,818
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
29%
Improvement Value:$124,600
71%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930+8.5%
2024$6,385+5.4%
2023$6,060+1.4%
2022$5,974+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,818DeedBook 6429, Page 1795Recorded2/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1954