Skip to content

411 Greenway AveTrenton, NJ 08618

Built 1913
Other Exempt

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block316
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,024
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
27%
Improvement Value:$130,200
73%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,659+1.4%
2018$6,569+1.3%
2017$6,482+0.3%
2016$6,464+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 6326, Page 1731Recorded5/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1913