Skip to content

445 Vannest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1932

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 23, 2019

Property Information

Block317
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,629
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
21%
Improvement Value:$172,000
79%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,570+6.4%
2024$8,056+5.4%
2023$7,646+1.4%
2022$7,537+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 6367, Page 126Recorded5/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1932