Skip to content

16 Tall Tree Ct

Trenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
Apr 1, 2003

Property Information

Block320
Lot115
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,206
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
21%
Improvement Value:$190,400
79%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+6.4%
2024$8,899+5.4%
2023$8,446+1.4%
2022$8,326+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook 4487, Page 242

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2891, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1972