Skip to content

11 Tall Tree Ct

Trenton, NJ 08618

Built 1972

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block320
Lot122
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,206
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
23%
Improvement Value:$169,000
77%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,633+6.4%
2024$8,115+5.4%
2023$7,702+1.4%
2022$7,593+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft2,206DeedBook 6430, Page 599Recorded2/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1972