Skip to content

14 Ranchwood Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
May 2, 2013

Property Information

Block320
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,372
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
32%
Improvement Value:$100,300
68%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,785-3.4%
2024$5,989+16.0%
2023$5,162+1.4%
2022$5,088+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 6169, Page 1087

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3320, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1951