Skip to content

16 Ranchwood Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 17, 2025

Property Information

Block320
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,372
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,100
32%
Improvement Value:$97,500
68%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,648+6.4%
2024$5,309+5.4%
2023$5,039+1.4%
2022$4,967+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,372DeedBook 6602, Page 986Recorded9/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1951