Skip to content

17 Ranchwood Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block320
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage924
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
41%
Improvement Value:$69,800
59%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,661+6.4%
2024$4,381+5.4%
2023$4,158+1.4%
2022$4,099+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft924DeedBook 6571, Page 1134Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3614, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1953