Skip to content

986 Terrace BlvdTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block470
Lot210
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage930
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
39%
Improvement Value:$77,900
61%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,050+6.4%
2024$4,747+5.4%
2023$4,506+1.4%
2022$4,441+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft930DeedBook 6518, Page 1968Recorded3/29/2023

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft948DeedBook 6357, Page 561Recorded2/5/2019

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 6205, Page 1892Recorded11/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950