Skip to content

85 Homan Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1989

Last Sale Price
$135,040
Last Sale Date
Dec 1, 1997

Property Information

Block321
Lot1.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,788
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
22%
Improvement Value:$139,100
78%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+6.4%
2024$6,618+5.4%
2023$6,281+1.4%
2022$6,192+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,040
DeedBook 3309, Page 261

Property Sale

Sale
$135,040
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1989