Skip to content

15 Preston AveTrenton, NJ 08628

Built 1930

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block322
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
28%
Improvement Value:$105,900
72%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,746+6.4%
2024$5,401+5.4%
2023$5,127+1.4%
2022$5,054+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 6255, Page 78Recorded7/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2554, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1930