Skip to content

2330 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block322
Lot77.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,820
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
23%
Improvement Value:$166,300
77%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,456+6.4%
2024$7,949+5.4%
2023$7,544+1.4%
2022$7,437+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 6316, Page 1308Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$151,151
DeedBook 5855, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1960