Skip to content

1115 Parkway Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block357
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,814
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
17%
Improvement Value:$155,800
83%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382+6.4%
2024$6,939+5.4%
2023$6,586+4.7%
2022$6,288+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 6209, Page 1170Recorded12/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920