Skip to content

31 Troy Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1938

Last Sale Price
$195,597
Last Sale Date
Nov 29, 2007

Property Information

Block33
Lot405
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,404
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
20%
Improvement Value:$116,800
80%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,742+6.4%
2024$5,398+5.4%
2023$5,123+1.4%
2022$5,050+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$195,597
DeedBook 5764, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 4228, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1938