Skip to content

33 Esther AveTrenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Oct 15, 1997

Property Information

Block340
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage952
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
33%
Improvement Value:$93,400
67%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,483+6.4%
2024$5,154+5.4%
2023$4,892+1.4%
2022$4,822+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3253, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1955