Skip to content

35 Esther AveTrenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$60,202
Last Sale Date
Jun 22, 2009

Property Information

Block340
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,243
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
27%
Improvement Value:$121,600
73%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,552+6.4%
2024$6,159+5.4%
2023$5,846+1.4%
2022$5,763+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,202
DeedBook 6003, Page 739

Property Sale

SaleMulti
$114,900
DeedBook 2604, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955