Skip to content

400 Sullivan Way

Trenton, NJ 08628

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 16, 2012

Property Information

Block342
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description2SB HIST#37
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage3,648
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,400
35%
Improvement Value:$336,700
65%
Total Assessment$517,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,338+6.4%
2024$19,117+5.4%
2023$18,145+1.4%
2022$17,886+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$680,000
DeedBook 6146, Page 1915

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924