Skip to content

1075 Parkway Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2005

Property Information

Block358
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningBN
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,800
91%
Improvement Value:$50,800
9%
Total Assessment$558,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,970+6.4%
2024$20,651+5.4%
2023$19,601+1.4%
2022$19,322+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988