Skip to content

1135 Parkway Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1957

Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block352
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
32%
Improvement Value:$67,300
68%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,886+6.4%
2024$3,653+5.4%
2023$3,467+1.4%
2022$3,417+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957