Skip to content

1125-1127 Parkway Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jun 1, 2016

Property Information

Block352
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description2SF 2G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,320
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
18%
Improvement Value:$184,200
82%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,822+6.4%
2024$8,292+5.4%
2023$7,871+1.4%
2022$7,759+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 6251, Page 1143Recorded6/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950