Skip to content

1281 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block367
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage740
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
45%
Improvement Value:$92,900
55%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+6.4%
2024$6,244+5.4%
2023$5,927+1.4%
2022$5,842+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930