Skip to content

16 Gilmore Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2006

Property Information

Block490
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
45%
Improvement Value:$64,400
55%
Total Assessment$117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,617+6.4%
2024$4,340+5.4%
2023$4,120+1.4%
2022$4,061+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2864, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1955