Skip to content

1341 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 2022

Last Sale Price
$596,116
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block367
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,986
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
12%
Improvement Value:$423,300
88%
Total Assessment$478,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,819+7.1%
2024$17,568+807.0%
2023$1,937+1.4%
2022$1,909+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$596,116
Sq Ft1,986DeedBook 6560, Page 693Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,986DeedBook 6534, Page 1437Recorded9/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6462, Page 841Recorded10/29/2021

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6112, Page 702

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3968, Page 212

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3749, Page 187