Skip to content

1 Currier Way

Trenton, NJ 08628

Built 1967

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block543
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,106
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
33%
Improvement Value:$190,200
67%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,300+6.4%
2024$10,621+5.4%
2023$10,081+1.4%
2022$9,938+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,106DeedBook 6563, Page 659Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 2606, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1967