Skip to content

1383 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block368
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage10,580
Acreage3.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,000
73%
Improvement Value:$189,300
27%
Total Assessment$711,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,975+6.4%
2024$26,297+5.4%
2023$24,960+1.4%
2022$24,604+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft10,580DeedBook 6419, Page 738Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 6033, Page 931

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 5539, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1960