Skip to content

1440 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Feb 18, 2015

Property Information

Block454
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,130
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
30%
Improvement Value:$438,000
70%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,778+6.4%
2024$23,291+5.4%
2023$22,107+1.4%
2022$21,792-54.9%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

DeedBook 6213, Page 628Recorded3/3/2015

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955