Skip to content

170 Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1965

Last Sale Price
$6,700
Last Sale Date
Jan 28, 1991

Property Information

Block368
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,364
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
22%
Improvement Value:$231,200
78%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,681+6.4%
2024$10,980+5.4%
2023$10,422+1.4%
2022$10,273+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$6,700
DeedBook 2556, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1965