Skip to content

2 Graphics DrTrenton, NJ 08628

Built 1982
Industrial

Last Sale Price
$4,250,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block368
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description1S
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage24,100
Acreage8.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,200
49%
Improvement Value:$601,700
51%
Total Assessment$1,183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,563+6.4%
2024$43,769+5.4%
2023$41,543+1.4%
2022$40,951+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$4,250,000
Sq Ft24,100DeedBook 6471, Page 380Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$1,491,000
DeedBook 5697, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$1,620,000
DeedBook 5398, Page 42

Property Sale

Sale
$1,249,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$180,346
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982