Skip to content

191-209 Scotch Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$1,786,000
Last Sale Date
Jan 10, 2003

Property Information

Block370
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,000
Acreage2.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
22%
Improvement Value:$883,800
78%
Total Assessment$1,127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,349+6.4%
2024$41,687+5.4%
2023$39,567+1.4%
2022$39,004+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,786,000
DeedBook 4460, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1983