Skip to content

24 Scotch RdTrenton, NJ 08628

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$1,536,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block364
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,544
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
20%
Improvement Value:$679,800
80%
Total Assessment$847,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,344+6.4%
2024$31,343+5.4%
2023$29,749+1.4%
2022$29,325+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,536,000
Sq Ft8,544DeedBook 6443, Page 1029Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

DeedBook 6327, Page 408Recorded5/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$680,000
DeedBook 6129, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 2599, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1964