Skip to content

890 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 2008

Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block372
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningOP-3
Sq Footage9,978
Acreage146.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,165,000
67%
Improvement Value:$3,087,500
33%
Total Assessment$9,252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$1,662+147.9%
2001$670+22.5%
2000$547-77.5%
1999$2,435+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2008