Skip to content

810 Bear Tavern Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2001

Property Information

Block372
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
ZoningOP-3
Sq Footage---
Acreage3.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$930,000
31%
Improvement Value:$2,070,000
69%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$117,990+6.4%
2024$110,910+5.4%
2023$105,270+3.4%
2022$101,812-47.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983