Skip to content

111 Central Ave W

Trenton, NJ 08628

Built 1951

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block378
Lot241
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,080
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
42%
Improvement Value:$100,800
58%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,828+6.4%
2024$6,418+5.4%
2023$6,092+1.4%
2022$6,005+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$262,000
DeedBook 5517, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1951