Skip to content

110 Central Ave W

Trenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$266,750
Last Sale Date
Apr 17, 2021

Property Information

Block377
Lot275
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,080
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
42%
Improvement Value:$102,800
58%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+6.4%
2024$6,499+5.4%
2023$6,169+1.4%
2022$6,081+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$266,750
Sq Ft1,080DeedBook 6446, Page 588Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6210, Page 1967Recorded1/22/2015

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3173, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1950