Skip to content

128 Summit Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1946

Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block379
Lot331
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,725
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
30%
Improvement Value:$173,400
70%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691+6.4%
2024$9,109+5.4%
2023$8,646+1.4%
2022$8,523+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6415, Page 506

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 3879, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1946