Skip to content

23 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Mar 18, 2025

Property Information

Block379
Lot360
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,238
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
39%
Improvement Value:$103,200
61%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,405+6.7%
2024$6,005+5.6%
2023$5,687+1.5%
2022$5,603+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,238DeedBook 6586, Page 1492Recorded3/31/2025

Property Built

Built

Year Built: 1945