Skip to content

15 W Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1945

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block379
Lot364
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,200
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
40%
Improvement Value:$100,800
60%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,564+6.4%
2024$6,170+5.4%
2023$5,857+1.4%
2022$5,773+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 3901, Page 202

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1945